Opšte je prihvaćeno mišljenje da je preduslov dobre astrofotografije da posedujete opremu čiji se kvalitet i cena mogu ravnati sa vrednošću jedne solidne garsonjere u Kragujevcu! Prema tome znajući prosečni budžet jednog amatera u Srbiji bolje bi bilo da se niko od nas i ne “hvata u koštac” sa takvim problemom. Namera ovog članka je da vas uveri upravo u suprotno, da se može sa BILO KOJOM opemom snimiti kvalitetna astrofotografija!! Nadamo se da će i fotografije AD “Aristarh” koje smo priložili potvrditi ovu našu tezu jer se nama sviđaju (prvi kriterijum), a i drugi su se pohvalno izrazili o njima (drugi kriterijum kvaliteta). Jedno je sigurno: film je kao prikupljač dragocenih fotona umro i ne pokušavajte s njim da se mučite, već odmah počnite sa bilo kojom digitalnom varijantom.
Na sledeće dve fotografije vidi se deo naše opreme u fazi pre snimanja gde podešavamo i postavljamo sve na svoje mesto, kao i najlepša i najteža faza II – praćenje i snimanje. Kratka objašnjenja svih narednih priloženih astrofotografija mogu se posmatrati i kao smernice šta već sutra i vi možete da probate.
Fotografija nazvana “Bez išta” snimljena je pomoću kućnog digitalnog aparata, ekspozicija 15 sekundi, maksimalna ISO osetljivost, bez praćenja (aparat je samo spušten na zemlju). Prečnik objektiva? Približno 1 mm !?! Pogledajte i sami šta se tu sve vidi: Plejade, Hijade, Avion, Pejzaž, mnoštvo zvezda…
Druga fotografija “Škorpion” snimljena je pomoću “Canon”-a 350D sa objektivom od 35 mm, ekspozicija 10 minuta, praćenje je bilo pomoću EQ-6 montaže bez korekcije. Jeste naša montaža solidna ali isti rezultat se mogao postići i pomoću dve daske i vijka M6 tzv. “Barn-Door” montaža koju može da napravi svako dete na časovima Tehničkog obrazovanja. Obilje detalja na slici!!!
Treća fotografija “Faze” nastala je prilikom okultacije Venere Mesecom, pomoću Njutn teleskopa 250/1250 mm i okulara od 20 mm tipa “Kelner” (dakle najprostijeg mogućeg) tako što smo iz ruke okidali sa već gore pomenutim kućnim digitalcem. Sam Bog zna do kakve je tu optičke kombinacije došlo (stručnjaci bi rekli afokalan sistem) ali je rezultat o.k. Nebo je intenzivno plavo jer je praktično snimamo za vreme dana.
Za fotografiju “Trio” već smo koristili ozbiljniju opremu jer smo prešli na ruski teleobjektiv Tair 4,5/300 mm koji se može naći po mnogim tavanima, podrumima, ormanima i slično gde čame jer više nisu moderni. Udružen sa našim 350D-om ovakav i slični objektivi su pravo blago jer su ili jeftini ili džabe, optički fenomenalni (kako to već Rusi umeju da naprave) a fizički i konstruktivno neuništivi (takođe)!!
Fotografije “M11”, “M13” i “M57” rađene su pomoću naše najbolje foto opreme: EQ-6 montaža, praćenje kroz MTO-1000 sa osvetljenjem i nitnim krstom, snimanje kroz “Scopos” APO 80/560 mm i foto aparat 350D. Ekspozicije su relativno kratke, oko 5 minuta i sve slike su “single frame”.
Naša do sada najbolja astrofotografija kometa “Holmes” urađena je tehnički sa istom opremom APO/350D, samo što je ona zapravo “stack” od 20-tak fotografija sa pojedinačnom ekspozicijom od 40 sekundi. Prilikom snimanja nije vršena korekcija praćenja a zahvaljujući kratkoj ekspoziciji i digitalnom spajanju i obradi rezultat je zaista fenomenalan!
I na kraju ono što je potencirano od početka, ne trudite se da kupite “najbolju opremu na svetu” jer će se to svesti na neki oblik astrofotografske teorije relativnosti: ako kvalitet opreme teži maksimalnom cena opreme teži beskonačnosti!!! Jedino što vam je zapravo potrebno je znanje i dobra volja da izađete pod nebeski svod sa opremom koju imate i SNIMATE!
Vedro nebo.